• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Araba Sözlük

ARABA Sözlüğü

ABS

 

Almanca'daki Anti- Blockier System'in kısaltmasından oluşur . Bunu bazi firmalar ALS (Anti -Lock System) adıyla da kullanıyor . Tekerleklerin frenleme sırasında kilitlenmesini önler . Met onu Bir tekerlekteki algılayıcılar yoluyla ABS'nin beynine tekerleklerin Durumu hakkinda Bilgi gonderilir sistemde . Tekerleğin durduğu iletildiğinde sistemli.Çantalı devreye girerek Freni kisa Bir süre icin serbest bırakır . Frenleme sürdüğü icin Yeniden tekerlek kilitlenir ve sistemli.Çantalı Yeniden Freni serbest bırakır . Üyeye bunlar aslinda frenleme sırasında bazi Sürücüler tarafından uygulanan " pompalama " işleminin ış tarafından yapılan biçimidir . Dogal olarak , met sistemli.Çantalı Çok İyi daha Çabuk ve etkili Bir sekilde Çalışır . ABS Ile İlgili Bir yanlış inanış fren mesafesini " her Zaman " kısalttığıdır . Genel olarak bakıldığında otomobillerin çoğunda ABS sayesinde fren mesafesi Şile buraya ne kadar daha kısadır AMA bazılarında ABS fren mesafesi Ile değişmez ya da Şile buraya ne kadar daha Uzun olabilir . Ama ABS'nin Esas işlevi frenleme sırasında Direksiyon kontrolünü sağlamaktır . Böylece , frenleme yapabilir çizgide Bir virajda Lastikleri kilitleyecek sorunu çözecek kadar sert fren yapıldığında Araç Viraj dışına kaymadan normal çizgisine Yakın Bir . Ya da, frenlemeye ragmen Araç duramayacaksa öndeki Araç ya da engele çarpmamak icin direksiyonu kırarak Yana geçebilir ve böylece kaza önlenmiş Olur . ABseli Araç kullanan sürücülere uyari: ABD'de yapılan araştırmaya Bir Türkçesi ABseli Araç kullanan sürücülerin daha Fazla kaza yaptığı ve met kazalarda araçların daha Fazla hasar gördüğü belirlenmiş . Bunun nedeni imkb , ABS'nin nasil kullanılacağının Doğru bilinmemesi . ABS Ile İlgili olarak şunların akılda Tutulması gerekir : birincisi , ABS ancak herhangi Bir tekerlek kilitlendiğinde devreye girer . Yani tekerlekler kilitlenmediği normal Bir fren görmeme kullanılır ( Yani , fren YAPILIR ) sürece . İkincisi , ABseli araçların fren pedallarına normal frenlerde oldugu görmeme basılır ; Hafif fren Click Şile buraya ne kadar , sert fren icin daha sert görmeme . Yapılan araştırmada Amerikalı sürücülerin araçta ABS bulunmasına güvenerek Frêne az bastığı ve met nedenle ( sürücüye bağlı olarak) daha Çok İyi kaza ve hasar meydana geldiği belirlenmiş

 

Adezyon :

Sıvıların veya madenlerin birbirlerine yapışmasını sağlayan kuvvete adezyon denir .

 

Aerodinamik :

Aerodinamik , Içinde nasil Hareket ettiğini inceler araçların havanın . Aerodinamik genelde hava Ile havanın Içinde Hareket eden Katı kütleleri inceleyen Bir Bilim dalıdır . Otomobillerin hava sürtünme katsayısının düşük olmasi ve havanın içinden daha Kolay geçebilmesi , aracın dengesini ve YAKIT tüketimini olumlu etkileyen faktördür .

 

Hava yastığı ( Hava Yastığı ) - SRS ( Suplementary Restraint System ) :

Hava yastığı çarpışmalara karsı yolcuyu Koruma Derecesi oğlu Dereceli Yüksek Olan Bir ek Koruma sistemidir . Hava yastığı Bir çarpışma sırasında algılayıcılardan Gelen uyari sonunda şişerek , çarpışma yönünde yolcuyu karşılayan Koruyucu Bir Kalkan oluşturur .

 

Akıcılık Derecesi ( Vizkozite ) :

Bir sıvının dar Bir boğazdan akabilmesine o sıvının akıcılık Derecesi denir . Bu, belli Bir hacimdeki sıvının belli Bir çaptaki delikten akma zamanıdır . Akıcılık Derecesi vizkozite Ile ifade edilir .

 

Aks :

Uzerinde Bir veya daha Fazla tekerleğin döndüğü Otomobil eksenine dik Bir mildir .

 

Akümülatör :

Akümülatörler Elektrik enerjisini kimyasal Enerji halinde depo ederek , devrelerine Elektrikli alıcılar bağlandığı Zaman met kimyasal enerjiyi Tekrar Elektrik enerjisine Çeviren araçlardır .

 

Alt Ölü nokta :

Pistonun Silindir Içinde inebildiği en alt noktada , Yön değiştirmek icin Bir bir durakladığı yerdir . Kısaca A.Ö.N. olarak belirtilir .

 

Alternatör :

Şarj dinamolarının aksine dalgalı ( alternatif ) Akim meydana getiren araçlardır .

 

AMORTİSÖR :

 

Otomobilde yayları frenleyerek Asiri ani yaylanmaları ve yay salınımlarının Devam etmesini önler .

 

Ana yataklar :

Ana yataklar , motorda krank milini taşıyan yataklardır .

 

Antifriz :

% 50 glikol +% 50 su karışımı Bir sıvıdır . Soğutma sisteminde yararlanılır Radyatör içindeki su , soguk havalarda donarak genleşebilir ve Soğutma sistemine zarar verebilir . Radyatörde yararlanılır suya İHALENİN Edilen antifriz Suyun donmasını engeller . Antifriz ayrıca radyatörü ve Soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılır .

 

 Atalet :

Cismin herhangi Bir Hareket yönü veya hiz değişikliğine karsı gösterdiği direnme .

 

Ateşleme avansı :

Silindirde sıkıştırılan YAKIT - hava karışımının ateşlendikten Hiçbiri tamamen tutuşabilmesi icin gereken süredir .

 

Ateşleme bobini :

Ateşleme sisteminin Bir parçasıdır . Devreler görmeme görev yapmak yaparak Batarya voltajını Yüksek volta yükseltir .

 

Ateşleme noktası :

alma sıcaklık noktasına ateşleme noktası denir ates Motorinin sıkıştırılma sonucunda Silindir kafasındaki Sıcak gazların icine püskürtüldüğü Anda kendiliğinden ve yeni versiyon .

 

Ateşleme sıçraması :

Yanlış bujinin karışımı tutuşturmasına ateşleme sıçraması denir . Ateşleme sıçraması genellikle buji veya Distribütör kapağının ya da tevzi makarasının hatalı oluşundan meydana Gelir .

 

Ateşleme sırası :

Motor silindirlerinin ateşlenme sırası veya silindirlerde GUC zamanının meydana geliş sırasıdır .

 

Ateşleme system :

Otomobil motorlarında silindirlerde sıkışan hava - YAKIT karışımının yakılabilmesi Click bujilere Yüksek voltajlı kıvılcım sağlayan sistemdir . Ateşleme sisteminde Batarya , ateşleme bobini , distribütör, Kablolar ve bujiler vardir.

 

Atmosferik olusan :

Dış hava ağırlığının aşağıya Doğru'nun basma kuvvetine atmosferik olusan denir .

 

B

 

Baga :

Supap yuvalarına takılan Madeni Halka . Genellikle Yüksek sıcaklığa dayanabilen malzemeden YAPILIR ve EGZOZ AŞ yuvalarına takılır .

 

Basınçlı kapak :

Soğutma sistemini olusan Altında çalıştıran supaplı Bir kapak OLUP , Suyun kaynamasını ve kaybını önler .

 

BASKI yatağı :

Kavrama pedalına basıldığı Zaman, BASKI parmaklarını bastırarak motorla GUC aktrama organlarını ayırır .

 

Benzin :

Jambon petrolden elde Edilen ve motorda YAKIT olarak kullanılabilen Bir hidrokarbondur .

 

Beygir Gücü :

Belli miktarda Bir GUC ölçüsü : dakikada 33.000 ft - lb'lik ( foot- pound) veya saniyede 75 kg metrelik var.

 

Biyel Başı :

Biyelin , mili biyel muylusuna takılan kısmı krank .

 

Biyel cıvataları :

Biyel başına biyel kepini bağlayan cıvatalar .

 

Biyel Fransız asker kasketi :

Biyelin biyel muylusuna bağlanmasını Temin eden Parça .

 

Biyel muylusu :

Krankta , biyelin bağlandığı Hassas yüzey .

 

Biyel yatağı :

Içinde mili biyel muylusunun döndüğü , biyel başındaki Yatak krank .

 

Biyeller :

Motorda pistonla , krank mili biyel muylularını birleştirir .

 

Boşluk :

İki hareketli Parça yada hareketli Parça Ile fixed Parça arasındaki Boşluk ( Yatak ve muylusu arasında oldugu görmeme )

 

Boxer motor :

Silindirleri Yatay Bir düzlem uzerinde ve krankın Iki tarafında yararlanılır yatık silindirli motor .

 

BUHAR tamponu :

YAKIT sistemindeki benzinin buharlaşması sonucu , karbüratöre benzin akışını geciktiren veya Durduran olaydır .

 

Buji :

İki elektrodu ve porseleni yararlanılır Bir parçadır . Motor silindirlerinde Bir kıvılcım atlama aralığı sağlayacak sekilde yapılmıştır .

 

Burç Açıcı Zimba :

Silindirik Bir Takım OLUP , uzerinde gittikçe büyüyen çaplarda silindirik kısımlar vardir. Burçları yerinde sıkıştırmak icin kullanılır .

 

Burç :

Bir deliğe takılıp Yatak vazifesi Gören Silindir Parça .

 

Burulma dengeleyicisi :

Titreşim damperinin aynısıdır .

 

Büzerek geçirme

Bir Çeşit Siki geçmedir ( Piston piminin piston pim yuvasına alıştırılması Taksi ) . Dış Parça (piston veya Burç ) ısıtıldıktan Hiçbiri pim takılır . Dış Parça soğuduğunda , büzülerek diger parçayı sıkar .

 

C

 

Conta yapıştırıcısı :

Contalara sürülen Yapıştırıcı Bir maddedir .

 

Conta :

Motorda birbirine birleştirilen motor parçalarının arasına sızdırmazlık sağlamak icin koyulan mantardan , Madeni levhalardan veya diger malzemelerden kesilip delinerek , parçalar arasına koyulan ve sıkılan malzemedir .

 

Coupe : İki sürekli, de Üç Kapılı olarak tasarlanan ve sert tavanlı , ÜSTÜ açılmayan , dort ya da bes kisinin Seyahat edebildiği otomobillerdir .

Otomobil Konsept: " Kavram otomobilleri " denilen de , henüz üretime girmemiş , muhtemelen de girmesi planlanmayan otomobillerdir . Met Araçlar , masur olarak gelecekte üretilmesi planlanan araçlarda kullanılabilecek Teknolojik yeniliklerin sergilenmesi amacını taşır . Met TÜR araçların Çok İyi azının üretimine karar verilir .

 

D

 

Dizel motorlar : Dizel yakıtı Yani Ile çalışabilen motorlardır benzinden daha ucuzdur. Met TÜR motorlarda , pistonu itecek patlamanın olabilmesi , mazotun alamiyorum yanabilmesi icin YAKIT Yüksek basınçlı enjektörlerle pompalanır ve yanma odasının daha Fazla ısınması sağlanır .

Disk frenler : Met TÜR fren Sistemleri , ısıya Dayanıklı materyallerden yapılan fren balatalarının , tekerleğe monte edilmiş diskleri sıkması prensibiyle Çalışır . Disk frenler , Kampana olarak bilinen sistemlerden daha alamiyorum sonuçlar vermekte ve Yüksek performanslı araçlarda da met nedenle disk frenler Tercih edilmektedir

 

E

 

Egzantrik :

Merkezden kaçık .

 

EGZOZ AŞ gaz analizörü :

EGZOZ AŞ gazlarını Analiz ederek , karbüratörün çalışmasını değerlendirir .

 

EGZOZ AŞ manifoldu :

Motor silindirlerinde Yanmış Olan gazların disari atılmasını sağlayan , Bir seri borudan yapılmış motor parçasıdır .

 

EGZOZ AŞ supapı :

EGZOZ AŞ zamanında açılarak Yanmış EGZOZ AŞ gazlarının silindirden disari atılmasını sağlayan supaptır .

 

EGZOZ AŞ zamani :

Pistonun alt Ölü noktadan Üst Ölü noktaya Doğru'nun yaptığı stroktur . Yanmış Gazlar silindirlerden Dışarı atılır EGZOZ AŞ subabı açılarak .

 

Eğe :

Yüzeyi boyunca birçok kesici ağızları yararlanılır kesici Bir alettir .

 

Eksenel Gezinti :

Krank milinde oldugu görmeme , milin Iki ucuna Doğru eksenel hareketidir .

 

Elektronik Stabilite Programı : ESP kisaltmasiyla bilinen sistemli.Çantalı , Temel olarak aracin ani manevralarda savrulmasını önlemek amacıyla geliştirilmiştir . Sistem, aracın kaydığı yönü ve doğrultuyu algılayıcılar sayesinde belirleyip , gerektiğinde İlgili tekerleklerin frenlemesini veya met tekerleklere daha Fazla Güç uygulanmasını sağlayarak dengenin bozulmamasını sağlıyor .

 

Elektrik system :

Otomobilde , motoru tür Hareket Click Elektrikli olarak döndüren , motorun silindirlerinde sıkışan hava - YAKIT karışımını ateşlemek Click Yüksek voltajlı kıvılcım sağlayan , lambaları YAKAN , Kalorifer motorunu , radyo vb görmeme Aletleri çalıştıran Bir sistemdir . Met sistemde mars motoru , Kablolar , Batarya , Şarj dinamosu , regülatör , distribütör ve ateşleme bobini görmeme kısımlar vardir.

 

Elmas Üçlü kalem :

Kesici ucu elmastan yapılmış kesici alet .

 

Emme manifoldu :

Karbüratörden motorun silindirlerine karışım akımını sağlayan , Bir seri borudan yapılmış motor parçasıdır .

 

Emme manifoldunun ayarlanması :

 

Emme manifoldunun süper Şarj etkisi gösterebilmesi icin belli Bir uzunlukta ve hacimde yapılmasıdır .

 

Emme stroku :

Üst Ölü noktadan alt Ölü noktaya Olan piston stroku . Emme zamanında açılarak silindire hava emme - YAKIT karışımı girer .

 

Emme supapı :

Emme zamanında açılarak silindire hava - YAKIT karışımının girmesine Topçu Alay Komutanı Veren supaptır .

 

Emniyet Kemeri

 

Emniyet Kemeri Herkesin Çok İyi alıştığı ve kullandığı AMA değeri Fazla da Bilinmeyen Bir guvenlik sistemidir . Otomobildeki en Ö NEML guvenlik öğelerinden biridir . Onu şeyde oldugu görmeme , ancak Doğru'nun kullanıldığında en alamiyorum sekilde Çalışır . Emniyet kemerinin alt bölümü Iki tarafta Legen kemiğinin uzerinden ve üstte de omuzun uzerinden geçmelidir . Emniyet kemerinin görevini en alamiyorum sekilde yapabilmesi icin met gereklidir . Emniyet Kemeri yükseklik Ayari , Emniyet kemerinin farkli boylardaki insanlara Türkçesi ayarlanabilmesini sağlar . Bir çarpışma sırasında Emniyet kemerinin makarası kilitlenir ve aracın içindekilerin Fazla Hareket etmesini önler . Oğlu yıllarda Emniyet kemerini kaza sırasında gererek Yolcuları daha alamiyorum tutan sistemler de kullanılmaya başlanmıştır . Met sistemde , Emniyet kemerindeki boşluğu Almak icin ( özellikle Kisin Kalın giysiler giyildiğinde ) Bir algılayıcıya bağlı Bir gergi system yeni versiyon devreye girerek Yolcu Emniyet Kemeri uzerine yüklenmeden hafta önce Kemeri Gerer ve yolcunun hareketini en aza indirmiş Olur . İki ucu gergi system kullanılıyor . Birincisi Yaylı ucu ; okur , algılayıcıdan Gelen uyari sonucunda Bir yay tetiklenir ve Emniyet Kemeri gerilir . Ikinci tipte imkb hava yastığında oldugu görmeme Bir ateşleme mekanizması kullanılır . Darbe uyarısı geldiğinde Bir gaz ateşlenerek Emniyet Kemeri gerilir . (" piroteknik " sekilde Ayşe ikincisine Türkçe olmayan Bir de denilmektedir , Türkçe " ateşlemeli " denilebilir ) . Bunlara ek olarak Emniyet kemerinin vücuda uyguladığı Yuku sınırlandırmak icin belli Bir düzeyden Hiçbiri Kemeri Şile buraya ne kadar gevşeten ve yolcunun aniden Büyük Bir Yuke maruz kalmasını önleyen sistemler de kullanılmaktadır .

 

Enerji :

İş yapma yeteneği veya kapasitesidir.Kullanılan Birim watt'dır .

 

Etil :

Kurşun tetraetil .

 

F

 

F tipi motor :

Bazi supapları Silindir kapağında bazıları Silindir blokunda yararlanılır Bir ucu motordur .

 

Fabrika verileri : Bir otomobilin performans , motor Gücü , Tüketim , lastik Ebadi görmeme unsurları hakkinda üreticisi tarafından yürütülen testler sonucunda ortaya çıkarılan ve kataloglarında yer alan değerlerdir

 

Fren horsepower :

Motor tarafından üretilip Aracı Hareket ettirmek icin kullanılan güçtür ( Motorun volanından veya kasnağından alınan GUC ) Fren kampanası :

Araç tekerleklerine takılan Madeni parçadır . Donen tekerlekleri frenlemek icin, fren pabuçları Kampana ic yüzeyine etki yaparak kampanaları yavaşlatır veya durdurur .

 

Fren pabuçları :

Yarım daire şeklinde kavis verilmiş Bir metal parçasıdır . Uzerine ısıya karsı oldukça Dayanıklı Olan balata perçinlenmiştir . Frêne basıldığı Zaman, met balata kampanaya sürtünerek frenleme etkisi gösterir .

 

Fren :

Herhangi Bir hareketle cismin veya makinenin hareketini yavaşlatan veya Durduran düzendir .

 

Fren Sistemi Destek : "Break Assist System " olarak bilinen sistemli.Çantalı , ABS'nin çalışması Click tip kullanılmış Azami fren basıncına , uzerinde Çok İyi Büyük kuvvetler uygulamaksızın ulaşılmasını sağlar pedal . ideal frenlemeyi sağlamak amacıyla oğlu yıllarda üretilen otomobillerde standart olarak yer almaya başlayan sistemli.Çantalı , durma mesafesinin kısalmasını da sağlıyor .

 

G

 

Benzinli doğrudan enjeksiyonlu (GDI) : Tıpkı dizel motorlarda oldugu görmeme yakıtın , yanma odalarına Yüksek basınçlı pompalar ( enjektörler ) aracılığıyla püskürtülmesi prensibiyle çalışan Benzinli motorlardır . first kez Mitsubishi'nin kullandığı sistemli.Çantalı Gerek performans , gerekse de YAKIT tüketimi ve daha az Atik gaz konusunda Büyük avantajlar sağlıyor .

Gri piyasa ( Gri Pazar ) : Günlük hayatta Çok İyi az kullanılmasına karsın , masur olarak yakından tanıdığımız Bir terimdir . Daha Çok İyi İthalat Yapan galericiler icin kullanılan terim , resmi ithalatçıların Bilgisi dışında , aracın , bireysel olarak herhangi Bir ülkeden İthal edilerek satılması anlamına gelmiyor. Met Araçlar , markanın resmi ithalatçıları ve üreticileri tarafından Garanti kapsamına alınmazlar . Araçlar , masur olarak saten alındığı ülkenin özelliklerine Türkçesi üretildiğinden , bios şifresi kırma çıkarabilirler .

 

Gaz kelebeği :

Karbüratör karışım boğazının alt tarafında yararlanılır Yuvarlak Bir disktir . Ekseni etrafında dönerek silindirlere giden karışım miktarını artırır veya eksiltir .

 

Gaz Pedalı :

Ayakla Hareket ettirilen karbüratör gaz kelebeğine bağlanmış Bir pedaldır .

 
 

Gaz türbünü :

Bir TÜR yanmalı motordur Icten . Yanma sonucu meydana Gelen Yanmış basıncı , türbün kanatlarına etki ederek türbün milini döndürür .

 

Genişletici :

Piston icine yerleştirilir . Piston etek çapını Şile buraya ne kadar büyüterek , eski pistonların silindirlere daha az boşlukla alıştırılmasını sağlar

 

Genleşme tapası :

Dışarı Doğru Hafif Bir bombeli tapadır . Yerine çakıldığı Zaman düzeltip , genleşerek tip kullanılmış sıklıkta oturur .. Ayrıca SEGMAN yuvalarına yerleştirilen bazi Yaylı halkalar segmanların Silindir yüzeyine yaptığı basıncı artırır .

 

Geri tepme :

Emme supabı kapanmadan yeni versiyon hafta önce , karışımın yeni sözcükler tutuşması sonucu alevin emme manifoldu yoluyla karbüratörden Geri çıkmasıdır .

 

Grup dişlileri mili :

Vites kutusunda dişliler Ile beraber Kamali milin aksi yönde Donen Bir mildir .

 

Güç stroku :

Pistonun Üst Ölü noktadan alt Ölü noktaya yaptığı strok . Güç strokunda hava - YAKIT karışımı yanarak pistonu aşağıya Doğru'nun rota ve motor Güç üretir .

 

Güç :

Yapılan IŞIN Zamana rate , ISIN yapılma hızı , Birim zamanda yapılan iştir .

 

Güçlü dirkesiyon :

Şoförün direksiyonu daha Kolay çevirebilmesi Click Hidrolik olarak çalışan Yardımcı Düzenli direksiyondur .

 

H

 

Hacimsel verim :

GERÇEK çalışma şartlarında silindirlere giren karışım ağırlığının , normal şartlarda girmesi gereken karışımın ağırlığına oranıdır .

 

Hararet : Bir aracın çalışması sırasında motor Içinde açığa çıkan sıcaklık ve met sıcaklığın dengede Tutulması veya düşürülmesi icin kullanılan Suyun Radyatör içindeki derecesidir .

Hava soğutmalı motor : Aracın motorunda oluşan sıcaklığın , hava Ile soğutulduğu motorlara verilen masur isimdir . Daha Çok İyi arkadan Motorlu araçlarda kullanılan met TÜR motorlarda Soğutma , Suyun degil havanın dolaşımıyla sağlanır .

 

Helezon yay :

Yaylanabilen Çelik telden yapılmış yaydır .

 

Hidrolik fren :

Fren pedalına basıldığı Zaman fren pabuçlarını , fren kampanalarını Hareket ettirmek icin Hidrolik olusan kullanan fren sistemidir .

 

Honlama :

Zımpara taşının Silindir veya Burç Içinde döndürülerek Talaş Kaldırma işlemidir .

 

I

 

ISITMA bujisi : Kızdırma bujisi olarak da adlandırılan met sistemli.Çantalı , dizel araçların soğukken Kolay çalıştırıl Isı Kontrol klapesi :

Motorun EGZOZ AŞ manifoldunda ısıyla çalışan termostatik Bir supaptır . Motorun sıcaklığına Türkçesi emme manifoldunu ısıtır . abilmesi icin kullanılan Bir düzenektir .

 

i

 

İ.BG :

İç GUC

 

İç Güç :

Motorun silindirleri Içinde meydana Gelen güçtür .

 

yanmalı motorlar Icten : Benzinli ya da dizel motorlar görmeme , yakıtın GUC oluşturmak amacıyla içeride yanması prensibine dayanan motor türüdür . Dıştan yanmalı motorlarda imkb , YAKIT , motor icin tip kullanılmış Gücü sağlamak amacıyla motor bloğunun dışında Bir bölmede yanma gerçekleştirir . Örneğin eski lokomotiflerde kullanılan Buharlı motorlarda Gücü sağlayacak Olan BUHAR , YAKIT veya kömürün Ayri Bir kapta yakılması sonucu açığa çıkarılır .

 

İki zamanlı çevrim :

İki piston stokunda İş meydana getiren motor çevrimidir . Emme , sıkıştırma , bir ve EGZOZ AŞ zamanları motorun Iki kurşunda Yani krankın Bir devrinde Olur .

 

First Hareket motoru :

Mars motoru .

 

İş :

Karşı kuvvete ragmen cismin yer değiştirmesi , kilogram metre veya Ayak - pound'la ölçülür .

 

İtici :

Supap iticisi .

 

İtici çubuğu :

İ tipi motorlarda supap iticisiyle külbütör manivelası arasındaki parçadır .

J

 

Jikle mekanizması : Benzinli motorlarda , motorun soğukken tür çalıştırılması sırasında kullanılır . Karbüratörlü eski tip motorlarda rastlanan met sistemli.Çantalı , Mekanik Yani elle Kumanda da elektronik Yani kendiliğinden devreye giren şekillerde bulunabilir ya Edilen . Prensipte jikle , karbüratörün hava kelebeğini kapatmak veya iyice kısmak suretiyle karışıma giren hava miktarını azaltırken , yakıtın akısını hızlandırıp Zengin karışım elde edilmesini sağlar . Jikle , motor ısındığında elle veya elektronik olarak havalı Disi bırakılarak , benzin harcamasının artama sinin ve aracın Asiri Zengin karışım nedeniyle boğulmasının önüne geçilir .

 

K

 

Kam mili :

Bir Dişli veya Zincir yardımıyla krank milinden haraket Alirıza .

 

Kama Disi :

Bir mil uzerine ya da Delik icine yarık veya kanal şeklinde Çevre uzerine açılmış dişlerdir . Kavrama milinin Kamali mili ve uzerine geçen ortası Kamali balatalı disk Örnek olarak gösterilebilir . Bunların her ikisi Birlikte döner .

 

Kapış pompası :

Karbüratörde kapış devresinin gaz kelebeğine bağlanmış Bir parçasıdır . Gaz kelebeğine ani olarak basıldığı Zaman karışımı kisa Bir bir icin zenginleştirir .

 

Karoseri :

Aracın saçtan yapılmış kısmıdır . Met kısımda pencereler , Kapılar , koltuklar , Yolcu ve motoru koruyan Kısım elde edilebilir.

 

Karbondioksit :

Yakıtın yanması sonucu meydana Gelen gazdır .

 

KARBONMONOKSİT :

Çalışan Bir benzin motorundan çıkan Zehirli Bir gazdır .

 

Karbüratör :

YAKIT sisteminde hava Ile benzini , motorun ihtiyacına Türkçesi Muhtelif oranlarda ve benzini eden Bir düzendir atomize karıştıran .

 

Kardan mili :

Güç aktarma organlarında Hareketi vites kutusundan , diferansiyele ileten Bir mildir .

 

Kare üzeri motor :

Silindir capi , strokundan Büyük Olan motorlara verilen addır .

 

Karter Havalandırma system :

Motor çalışırken havanın karterde devretmesini sağlayan sistemdir .

 

Karter :

Motorun alt tarafına bağlanan ve genellikle Çelik saçtan yapılmış Bir parçadır . Krank muhafazasının altını kapatır ve YAGA depoluk edermisin .

 

Katık :

Benzin veya yağın özelliklerini geliştirmek icin katılan MADDELER denir .

 

Kavrama :

Araçta , motor krank mili Ile Güç aktarma organlarını birleştiren ve ayıran Bir düzendir .

 

Kayıcı mafsal :

Güç aktarma organlarında uzunluğu değişebilen Bir birleştiricidir . Kardan milinin etkili uzunluğunu değiştirebilir .

 

Kaynak:

Metal parçalarını Isı Ile eritip Birlestirme metodudur .

 

Kazıyarak kaynamak :

Hareketi parçaların birinden Kopan malzemenin , diğeri uzerine yapışarak , ince Kanallı veya pürüzlü yüzey şeklinde Bir TÜR kaynamasıdır .

 

Kazıyıcı :

Motor tamirinde motor bloku , Silindir kapağı , piston ve diger motor Parçaları uzerinden Karbon veya diger artıkların kazınmasına Yarayan alettir .

 

Keski :

Kesici ağzına Özel şekil verilmiş Bir kesici alettir . Çekiçle beraber kullanılacak sekilde yapılmıştır .

 

Kevlar : Daha Çok İyi yarış otomobillerinde kullanılan , ancak Hafif Dayanıklı Olan Elyaf içerikli Bir maddedir . Ayni zamanda soguk havalarda motosiklet yarışçılarının soğuktan korunmaları Click üretilen giysilerde de kullanılır .

Kılavuz :

Deliklere DIŞ açmak icin kullanılan Özel kesici alettir .

 

Kilitleme somunu :

Gevşemeyi önlemek icin kullanılan kesici Özel Bir alettir .

 

Kompratör :

İbreli Bir Ölçü aletidir . Parça ölçülerindeki değişikliği , millerin salgı ve eksenel gezintilerini ölçer .

 

Kompresyon kaçağı :

Yanma odasında sıkışan hava - YAKIT karışımının veya Yanmış gazların , segmanların arasından kartere sızmasıdır .

 

Kompresyon ölçme Aleti :

Motorun marşla döndürülmesi sırasında , silindirdeki basıncı Ölçen alettir .

 

Kompresyon segmanları :

Pistonun Üst tarafındaki segmanlardır . Silindirdeki kompresyonu tutacak ve kaçakları önleyecek sekilde yapılmıştır .

 

Koniklik :

Capin Bir uçtan diger uca Doğru'nun büyümesidir ( Silindir konikliği veya Bir milin konikliği Taksi ) .

 

Koruyucu Kılavuz :

Tüp şeklinde Bir borudur . Biyelin sökülmesi sırasında biyel cıvatalarına takılarak , krank muylusunu çizilip bozulmaktan Korur .

 

Koyu :

Kalın , Akmaya karsı yüzeyi Fazla .

 

Kontrol Paneli : Konsol olarak da adlandırılan , aracın ic kısmında tum göstergelerin ve düğmelerin topluca Bulunduğu bölümdür .

 

Krank :

Doğrusal Hareketi , dairesel Harekete Çeviren Bir ış parçasıdır .

 

Krank mili :

Biyellerin bağlanması icin kollu yapılarak , biyellerin doğrusal hareketini dairesel Harekete Çeviren Bir mildir .

 

Krank muhafazası ( Üst karter ) :

Krank milinin Içinde döndüğü , motorun alt kısmıdır . Üst tarafında Silindir blokunun alt tarafı , Altında imkb karter vardir.

 

Kurşun tetra - etil :

Benzinin Oktan sayısını yükseltmek veya vuruntuya dayanıklılığını artırmak icin benzin katılan kimyevi maddedir .

 

Kuru sürtünme :

İki Katı çisimin arasındaki sürtünmedir .

 

Külbütör manivelası :

Ben tipi motorlarda itici çubuktan aldığı kam hareketinin yönünü değiştirerek , supaba maniveladır ileten .

 

Küre başlı Çekiç :

Başının Bir tarafı Küre şeklinde Olan çekiçtir .

 

Katalitik konvertör ( Katalizör )

 

Motordan çıkan zararlı maddeleri ZARARSIZ maddelere dönüştürmek icin araçlara takılır . Seramikten yapılan ve gözenekleri katalitik etki sağlayan maddelerle ( katalizör ) KAPLI katalitik dönüştürücünün içinden geçen EGZOZ AŞ gazları reaksiyona girerek ZARARSIZ maddelere dönüşür . Dönüştürücüye NOx ( Azot Oksit ) , CO ( Karbon monoksit ) ve HC ( Hidrokarbonlar ) olarak giren MADDELER reaksiyon sonucunda canlılara ZARARSIZ N2 ( Azot ), CO2 ( Karbon dioksit ) ve H2O ( su ) olarak egzozdan disari verilir . Dizellerde ayrıca parçacıklarını yakalamak icin ek Bir sistemli.Çantalı ve EGR denilen ( Egzoz Gazı Dönüşümlü ) EGZOZ AŞ gazi devir Daimi system elde edilebilir. Olmadığım yerlere uymak performansı arttırmak icin katalitik dönüştürücünün iptali gündeme gelmektedir olduğunu . Met İşlem Araçá ek GUC sağlasa da çevreyi kirletmesine neden oldugu icin kaçınılması gereken Bir durumdur . Aracın egzozundan zararlı Gazlar çıktığında Bundan Yine en Çok İyi kendimiz ve yakınlarımız zarar Görür Son olarak , katalizör Ile katalizatör arasındaki DİKKAT edilmesi gereken farklılık : . katalizör , katalitik etki sağlayan Madde demektir , katalizatör imkb katalitik etki sağlayan cihaz . Katalitik konvertör Yerine katalitik dönüştürücü de denilebilir . Böylece anlayabilir Herkes

 

L

 

L tipi motor :

Supabları Silindir bloğunda yararlanılır Bir motor tipidir .

 

Lastik :

Otomobil tekerleği şeklinde yapılmış Dış ve Boru şeklinde yapılmış ic lastikten oluşur . Otomobilin gidişini ve yaylanmasını sağlar .

 

Layner :

Bakır , Çelik veya benzeri madenden yapılmış ince Madeni levhadır . Yatak keplerinde , Yatak boşluklarını artırmak icin kullanılabilir .

 

Lamine Ön cam : Içinde plastik Özlü lamine tabaka yararlanılır ve kırılma anında parçalarının dağılarak Yolcu bölümüne geçmesini önleyen cam türüdür . Met ucu camlar , Ayni zamanda aracın ic kısmini sıcaktan , sürücünün gözlerini imkb Güneşin kuvvetli ısınlarından karamak amacıyla Pırlanta Bir tabakaya da sahiptirler .

Lehimleme :

Metal parçalarını lehim , temizleyici ve Isı Ile Birlestirme işlemidir .

 

Lepleme :

Supabları yuvasında İleri Geri çevirerek alıştırma metodudur . Met Metodu Fabrikalar oğlu zamanlarda Tavsiye etmiyorlar .

 

Lokma Anahtar :

İki ağızlı anahtarın aksine , Cıvata ve somunun başını üyeye köşelerinden tamamen kavrayan Bir anahtardır .

 

LPG : Likit , sıvılaştırılmış petrol gazının kısaltmasıdır .

 

M

 

Madeni vuruntu :

Motor silindirlerinde detonasyon nedeniyle oluşan Madeni vuruntudur .

 

Malafa :

Parçaları Ayni eksende tutmaya ve tornada işlemeye Yarayan belirli ölçülerle yapılmış Bir mildir .

 

Mantar tipi supab :

Otomobil motorlarında Yaygın olarak kullanılan , mantar biçiminde supabtır .

 

Mars motoru :

Motoru first Harekete geçirebilmek Click döndüren Bir Elektrik motorudur .

 

Matkap :

Silindirik Bir parçadır . Uzerinde Helisel kanallarla , Malzeme uzerinden malzemeyi kesecek Bir kesici ucu vardir. Delgi işlerinde kullanılır . Matkabı Çeviren cihaza da elbreyizi , Elektrikli elbreyizi veya matkap tezgahı denir .

 

Manuel Şanzuman : Vites değiştirme işlemlerinin tamamen sürücünün kontrolü Altında oldugu şanzuman sistemidir . Tekerleklere iletilecek motor gücünün miktarlarını daha alamiyorum ayarlamak , YAKIT tasarrufu sağlamak , aracin performansını daha alamiyorum Kontrol etmek açısından avantajlı oldugu yönleri elde edilebilir. Oğlu zamanlarda üretilen Kodak'ın Akıllı Çekim şanzımanlara , tıpkı manuel şanzıman görmeme sürücünün Kontrol edebildiği , ancak debriyajın kullanılmadığı seçenekler de eklenmektedir .

Motor Yağı : Motor içindeki parçaların sürtünmelerini azaltarak , ömrünü uzatan veya motor Içinde sürtünmeden Doğan sıcaklığın met parçaların artmasını engelleyen petrol bazlı sıvıdır . Sıcaklıkla Birlikte özelliğini yitirmeye başlayan motor Yağı , motor Parçaları üzerindeki koruyuculuğunu kaybedeceğinden , parçaların da ömrünü kısaltabilmekte , motorun hararetinin artmasına neden olabilmektedir . Sentetik olarak üretilmiş Çeşitleri de bulunmaktadır .

 

Mekanik verim :

Motor fren beygir gücünün ic Guce oranıdır .

 

Mekanizma Düzen :

Bir system meydana getirmek icin Birbirleriyle İlgili parçaların meydana getirdiği , çalışan nesnedir .

 

Mengene :

Uzerinde çalışan parçayı bağlamaya Yarayan alettir .

 

Merkez pompası :

Hidrolik Yağı doldurulmuş silindirdir .

 

Metal Kaplama :

Hazırlanmış Bir Madeni yüzey uzerine eritilmiş metal püskürtme işlemidir .

 

Metalin yorulması :

Tekrarlanan etki sonucu meydana Gelen Bir metal arızasıdır ve sonunda metalin çatlamasına neden Olur .

 

Mikrometre :

Parçaların kalınlığını , dis ve ic çaplarını Hassas olarak Ölçen Bir Ölçü aletidir .

 

Motor :

Yakıtı yakarak Güç elde eden makinadır . Güç kaynağı da denir .

 

Motor Ayari :

Çeşitli motor kısımlarını Kontrol ve Ayar ederek motoru en alamiyorum sekilde çalışacak duruma getirme işlemidir .

 

N

 

NASCAR : Açılımı , Stock Car Auto Racing'dir Ulusal Derneği. Amerika'da Büyük ilgiyle İzlenen ve güçleri 800-850 beygir arasında değişen motorlarla donatılmış araçların Özel pistlerde kullanılmasıyla yapılan yarışları düzenler . first baslarda met yarışlara katılan Araçlar , hurda otomobillerin motorlarının güçlendirilmesiyle ortaya çıkarılıyordu . şimdilerde imkb met araçlarda kullanılan karoseriler , Fabrikalar tarafından Özel olarak geliştirilip , proksimal ediliyor . Motorlar imkb , Özel olarak geliştiriliyor .

Normal benzin : Daha düşük oktanlı , ancak daha Fazla Kursun içeren benzin türüdür . Genellikle karbüratörlü araçlarda kullanılmakta .

 

O

 

Oktan :

Motor yakıtının vuruntuya dayanma yeteneğinin ölçüsüdür .

 

Otto çevrimi :

Bulucusu Dr Nikolaus Otto'nun adina mal edilerek emme , sıkıştırma , Güç ve EGZOZ AŞ zamanlarından meydana Gelen ve benzin motorlarında kullanılan çevrime verilen isimdir .

 

Oval taşlanmış :

Oval şeklindeki pistonu tanımlar . Met sekilde taşlama piston ısındığında , genleşmesine imkan verir . Piston ısındığı Zaman, silindirik şekil aldığı Kabil edilir .

Oval taşlanmış piston :

Hafif oval olarak tasarlanmış Bir pistondur . Isı karşısında genleştiği Zaman tam dairesel Bir şekil Alirıza .

 

P

 

Pafta :

Özel kesici Bir alettir . Silindirik parçalar uzerine Vida Disi açmaya Yarar .

 

Piston eteği :

Pistonun alt kısmıdır

 

Piston mengenesi :

Piston tutmak icin Özel Bir mengenedir . Yuvarlak ağızlı Olan met Mengene Ile , piston hasara uğramadan tutulabilir .

 

Piston pimi :

Pistonla biyeli birbirine birleştiren silindirik parçadır .

 

Piston pimi burcu :

Biyel ayağında ve piston pim yuvasında , piston pimini yataklandıran burçtur .

 

Piston vuruntusu :

Silindirine Türkçesi Fazla aşınmış pistonun , Silindir yuvalarına çarpmasıyla meydana Gelen boğuk vuruntudur .

 

Pitman Kolu :

Sektör Dişli mili Ile , tekerleklere Hareket ileten Yön çubuğunu birbirine birleştiren koldur . Direksiyon hareketini tekerleklere geçirebilmesi icin, İleri - Geri Hareket edermisin .

 

Port:

Motorda supabların Bulunduğu yerdeki deliktir . Hava- YAKIT karışımı Yanmış Gazlar portlardan Geçer ve.

 

Presleme geçme :

Piston pimi ve burcu görmeme parçaların Siki olarak alıştırılmasıdır . Örneğin pim Yerine presle takılır .

 

Proni Freni :

Motorun çıkış gücünü Ölçen Bir cihazdır .

 

Propan :

Bir TÜR LPG yakıtıdır . Atmosferik basınçta -42 derecenin Altında Sıvı haldedir .

 

PSİ :

Inç kare başına libre olarak olusan Sıvı ve gaz basınçlarını ifade etmek icin kullanılır .

 

R

 

Rölanti devresi :

Karbüratörde , motor rölantide çalışırken karışım sağlayan devredir .

 

Rölanti devri :

Gaz kelebeği serbest durumdayken , motorun yüksüz ve Bosta çalışma devridir .

 

Radyatör :

Soğutma sisteminde , içeriden geçen Suyu soğutur . Radyatör motordan Sıcak Suyu Alirıza ve soğuttuktan Hiçbiri motora gönderir .

 

Rayba :

Uzerinde seri keskin bıçağı yararlanılır metal kesme aletidir . Rayba ayarlanıp Delik Içinde döndürüldüğünde Delik yüzeylerinden Talaş kaldırılır .

 

Regülatör :

Elektrik sisteminde dinamonun çıkış voltajını ve akımını Kontrol ederek , dis devreyi Asiri voltajdan ve dinamoyu Asiri akımdan koruyan düzendir .

 

Rotlar :

Direksiyon sisteminde , pitman kolunu tekerleklere birleştirirler .

 

S

 

Silindir

 

Motorlarda Gücü sağlayan hareketli parçalar Olan pistonların Yukarı Aşağı ( boxer motorlarda Yatay Yani saga - sola ) Hareket ettiği Silindir şeklindeki yuvalar . Motora Güç sağlayan İşlem Olan ateşleme Click hava ve YAKIT karışımı silindire verilir , okur buji tarafından ateşlenir ve oluşan patlamanın gücüyle silindirin içindeki Hareketi ileten Parça Olan piston aşağıya itilir . Aşağıya itilen piston da mili denilen ve diger silindirlerdeki pistonların da bağlı oldugu Bir mili döndürür krank . Met mil, Kutusu ( şanzıman ) yoluyla Gücü tekerleklere aktarır vites .

 

Silindir Hacmi

 

Silindirin hacmi cc Yani , santilitre ( ayrıca santimetreküp -cm3- De denir ) olarak belirtilir . Bir motorun Silindir hacmi 1.6 litre denildiğinde aslinda met Yuvarlak Bir rakamdır . GERÇEK rakam 1598 cc ya da 1580 cc görmeme Bir rakamdır . Örneğin 4 silindirli Bir motorda dort silindirin hacimleri toplamını gösterir . Silindirin Taban Alanı Ile strokunun , Yani , geometrik olarak düşündüğümüzde Bir silindirin Taban Alanı Ile yüksekliğinin çarpılmasıyla elde edilebilir. Daha Fazla tork elde etmek ya da daha Yüksek devirli yapmak görmeme amaçlarla motordaki silindirin capi ve stroku daha ya da daha Küçük'ün yapılmaktadır ( Hacim Ayni kalarak ) Büyük .

 

Supap ( Valf )

 

Otomobil terimlerinin cogu görmeme Fransızca'dan Türkçe'ye geçmiş Bir kelimedir , daha Çok İyi supap olarak kullanılmaktadır . İngilizce'den yapılan çeviriler nedeniyle bazıları tarafından Ayni şeye valf de denmektedir . Supap , silindirin üstünde yer Alirıza ve açılıp kapanarak YAKIT / hava karışımının silindire EGZOZ AŞ gazlarının silindirden atılmasına olanak Tanır ya da emilmesine . Met nedenle emme supabı ve EGZOZ AŞ supabı olarak ikiye ayrılır . 8V ve 16V görmeme işaretler otomobilin Kaç supaplı oldugunu gösterir . Motorlar çoğunlukla Dört silindirli oldugu icin met Iki ifadeyi en sik görürüz . onu silindire Iki supap düştüğünü Yani 8V dort silindirli Bir motorda 8 supap bulunduğunu (1 emme , 1 EGZOZ AŞ supabı ) gösterir . Dört silindirli motor icin kullanılan 16V ( ya da 16 supap ) ifadesi imkb o motorda Silindir başına 4 supap (2 emme , 2 EGZOZ AŞ ) bulunduğunu gösterir . 24V imkb Altı silindirli Bir motorda Silindir başına 4 supap bulunduğunu gösteriyor . Ayrıca , örneğin Citroen'in 4 silindirli 12 supaplı ( Silindir başına 3 supap , 2 emme , 1 EGZOZ AŞ ) turbodizel motoru , son zamanlarda Volkswagen'de gördüğümüz 5 silindirli 20 supaplı motor ( Silindir başına Dört supap ) ve Ferrari'nin kullandığı Silindir başına 5 supaplı motor (3 emme , 2 EGZOZ AŞ ) görmeme örnekler de vardir.

 

Saplama :

İki tarafına DIŞ açılmış , başsız cıvatadır .

 

Segman ağız aralığı :

Segman silindire takıldığı Zaman, ağızları arasında Kalan boşluktur .

 

Segman YUVASI :

Segmanların takılabilmesi icin , pistondan açılmış yuvalardır .

 

Segmanlar :

Segmanlar pistondaki SEGMAN yuvalarına takılır . Segmanlar Iki çeşittir . Kompresyon segmanları , yanma odasındaki kompresyonun kaçmasını önler ve Yağ semanları da Silindir duvarlarındaki Fazla Yağı sıyırarak yanma odasına çıkıp yanmasını önler .

 

Sentil çakısı :

Kalınlıkları Doğru olarak bilinen ve Boşluk ölçülmesinde kullanılan metal şeritlerdir .

 

Serbest pistonlu motor :

Bir silindirde , ortada yararlanılır Bir yanma odasının Iki tarafına karşılıklı olarak yerleştirilmiş , buz ve disa Hareket ederek çalışan Bir Çift pistonlu motordur

 
 
 

Ş

 
 

Samandıra Kabi :

Karbüratörde , hava boğazından geçen havaya gereken benzini sağlayan benzin kabıdır . Karbüratörde yakıta depoluk edermisin .

 

Sasi çevresi :

Motor ve Karoseri Ile tekerleklerin bağlanmasına Yarayan , profil veya Kanallı malzemeden yapılan Madeni çerçevedir .

 

Sasi :

Aracın Ö NEML parçalarını kapsayan Bir ünitedir . Genellikle Karoseri dışında , otomobilin üyeye parçalarını kapsar .

 
 

T

 
 

Taşlama Taşı :

Metalleri taşlamak icin kullanılan zımpara taşından yapılmış , Yuvarlak taştır .

 

Taşlayıcı :

Zımpara Taşı yardımıyla , metaller uzerinden Talaş kaldırılabilen makinadır .

 

Tekerlek silindiri :

Hidrolik fren sisteminde tekerlek silindirleri , tekerleklerdeki fren tablasına takılır . Merkez pompasından Gelen Hidrolik basıncı , tekerlek silindirindeki , tekerleklerdeki fren tablasına takılır . Merkez pompasından Gelen Hidrolik basıncı , tekerlek silindirindeki pistonları etkileyerek fren pabuçlarını Açar ve frenlemek icin Kampana ic yüzeyine temas ettirir .

 

Tekleme :

Motorun Bir veya birkaç silindirindeki ateşlemenin kusurlu veya ateşleme olmamasıdır .

 

Tel:

Kurşun tetraetilin kısaltılmış şeklidir .

 

Termik verim :

İç Güç Ile met Gücü elde etmek icin Sarf Edilen YAKIT enerjisinin oranıdır .

 

Termostat :

Sıcaklık değişmesiyle çalışan Bir parçadır . Motor Soğutma sisteminde ve Isı Kontrol klapelerinde çeşitli termostatlar kullanılır .

 

Testere :

Testere sapına takılıp çıkarılabilen Bir kesme laması yararlanılır ve metallerin kesilmesinde kullanılan alettir .

 

Titreşim damperi :

Krank milinin burulma titreşimlerini önlemek icin, krank miline takılan Bir parçadır .

 

Tork anahtarı :

Cıvata ve somunlar sıkılırken uygulanan döndürme momentini gösteren , göstergeli Özel Bir anahtardır .

 

Tork :

Döndürme veya burma çabasıdır . Metre , kilogram veya pound - foot'la ölçülür .

 

Torna :

Malzemeye şekil vermek icin kullanılan Bir makinadır . Malzeme dönerken kalem malzemeye dayatılarak parçadan Talaş kaldırır .

 

Transistör :

Elektrik anahtarı görmeme kullanılan Bir elektronik düzendir . Bazi ateşleme sistemlerinde platinlerin ömrünü artırmak icin kullanılır .

 

Türbulans :

Hava- YAKIT karışımının silindirdeki HIZLI dönüş hareketidir .

 

U

 

Uçuculuk yeteneği :

Sıvının buharlaşma kolaylığının ölçülmesidir .

 

Ü

 
 

Üniversal mafsal :

Güç aktarma organlarından Olan kardan milinde , Dönme açısını değiştirebilen birleştiricidir .

 

Üst Ölü nokta ( ÜÖN ) :

Pistonun Silindir Içinde yukarıya Doğru çıkarken , biyel ekseninin Silindir ekseni Ile paralel hale Anda durduğu ve ters Harekete başladığı noktadır yönde geldiği .

 

Üstten kam mili :

Kam milinin Silindir blogu Yerine , Silindir kapağının uzerine veya Silindir kapağına yerleştirilmesidir .

 

Üstten supablı :

Supablar yanma odasının uzerine Silindir kapağına yerleştirilmiştir . Ben tipi motor.

 

V

 
 
 

V tipi motor :

Silindirleri V şeklinde , Iki eğik düzlem uzerinde yararlanılır motorlara denir .

 

V -8 motoru :

Silindirleri V şeklinde , Iki eğik düzlem uzerinde dörder dörder sıralanmış Olan motordur .

 

Vakum ölçme Aleti :

Otomobil tamiratında emme manifoldu vakumunu ölçerek , motor parçalarının durumunu tespit eden alettir .

 

Vakum :

Havanın veya diger maddelerin yokluğu veya Eksik oluşudur .

 

Venturi :

Karbüratör hava boğazındaki daraltılmış kısımdır . Havanın hızını artırarak vakum meydana getirir ve havanın icine benzin karışmasını sağlar .

 

Verim :

Elde Edilen sonuçla Sarf Edilen Gayret arasındaki orandır .

 

Viskozite :

Sıvıların Akmaya karsı direncini gösteren Bir terimdir . Klaın Bir yağın viskozitesi , ince Bir yağın viskozitesinden daha fazladır .

 

Volan :

 

Krank miline bağlanan Madeni Bir tekerlektir . Ayni zamanda kavramaya yataklık intikal ettireceğini ve first Hareketi vermeye Yarayan volan dişlisini de uzerinde taşır .

 

Vuruntu :

Silindirde karışımın Çok İyi HIZLI yanması Ile meydana Gelen çekiçleme şeklindeki vuruntudur .

 

Vuruntuyu önleyici :

Motorda kullanılan yakıtın vuruntuya dayanıklılık özelliğidir

 
 

Y

 
 

Yağ keçesi :

Yağ sızıntısını önlemek icin, Donen millere tip kullanılmış sekilde yerleştirilmiş contadır .

 

Yağ pompası :

Motor yağlama sisteminde karterden Yağı emerek , motorun yağlanacak parçalarına gönderir .

 

Yağ segmanı :

Pistonda alt SEGMAN veya segmanlardır . Silindirde yağın yanma odasına Doğru'nun çıkmasını önleyecek sekilde yapılmıştır .

 

Yağın incelenmesi:

Silindir duvarlarından Aşağı süzülerek , kartere inen Sıvı benzinin karterdeki Yağı inceltmesidir .

 

Yağlama system :

Hareketli motor parçalarına yağlama Yağı sağlayan sistemdir .

 

YAKIT deposu :

Otomobilde yakıtı depo etmek icin kullanılan metal kaptır .

 

YAKIT fiskiyesi :

Karbüratörde Bir Boru OLUP , Samandıra kabından hava boğazına benzin akıtır .

 

YAKIT ölçme çubuğu :

Karbüratörde ana emme fıskiyesine YAKIT geçiren ana meme deliğini büyütüp küçülten parçadır . Met sistemli.Çantalı yardımıyla motorun çeşitli çalışma şartları Click , değişik oranlarda karışım sağlanır . Uç kısmı farkli çaplarda yapılmış Bir çubuktur .

 

YAKIT pompası :

YAKIT sisteminde benzini , benzin deposundan karbüratöre basan pompadır .

 

YAKIT system püskürtme :

Karbüratörsüz Bir YAKIT sistemidir . Yakıtı Yüksek basınçla emme manifolduna veya silindirlere püskürtür .

 

YAKIT system :

 

Otomobilde motorun silindirlerine yanabilecek sekilde buharlaşmış yakıtla , hava karışımı gönderen sistemdir . YAKIT sisteminde YAKIT deposu , YAKIT boruları , YAKIT göstergesi , karbüratör , YAKIT pompası ve emme manifoldu vardir.

 

Yanma düzenl :

Silindirin uzerinde ve Silindir kapağında yararlanılır , hava - YAKIT karışımının yandığı yerdir .

 

Yanma :

Motorda hava - YAKIT karışımının hızla yanmasıdır .

 

Yaprak yay :

Çelik levhalardan , farkli uzunluklarda yapılarak birbiri uzerine konulma suretiyle meydana Gelen yaydır .

 

Yas sürtünme :

Yüzeylerine ince Bir Yağ tabakası sürülmüş Iki Katı cisim arasındaki sürtünmedir .

 

Yatak kepleri :

" Motorda Yatak kepleri ; Yerine cıvatayla takılarak yatakları tutarlar . "

 

Yatak :

Genellikle Bir mil uzerinde veya Bir delikte yararlanılır dairevi Bir yüzeydir . Mil veya muylu yatağın uzerine veya icine yerleştirilir .

 

Yay :

Esnek Bir Parça OLUP olusan Altında büzülür , olusan kalkınca Tekrar eski halini Alirıza .

 

Yaylı EMIS supabı :

Bazi Iki zamanlı motor karterlerinde dil şeklindeki Saç supabtır . Hava- YAKIT karışımı Yaylı EMIS supablarından kartere girer ve krank muhafazasında olusan artınca supablar kapanırlar .

 

Z

 
 

Zaman Ayari :

Motorda subapların Zaman ayarının veya ateşleme zamani ayarının yapılmasına verilen isimdir .

 

Zımpara Macunu :

Yağla karıştırılmış zımpara tozudur . Madeni parçaların alıştırılmasında kullanılır .

 

Zorlama :

Motorun düşük devirde , gaz kelebeği tam auction durumda ve Ağır load Altında çalışmasıdır .

 
 
 
Yorumlar - Yorum Yaz
ZİYARETÇİ BİLGİSİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam32
Toplam Ziyaret2280509
SAAT
HAVA DURUMU
DÖVİZ-ALTIN
AlışSatış
Dolar8.16248.1951
Euro9.70819.7470
ALTIN FİYATLARI

MALATYA HABER
KORUCUKLU MAİL