• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Hüseyin Şahin (Site Yazarı)
info@korucuklu.com
KORUCUK KÖYÜ'NÜN TARİHÇESİ
23/05/2013
Korucuk Köyünün Tarihçesi
(Korucuklu Seyfettin Yıldırım’ın Anlatımından)
         
         Korucuk köyü Fırat nehrinin kıyısında yani fırat vadisinde düzlük bir alanda kurulmuştur. Bu köy çeşitli kaynaklardan ve rivayetlerden edinilen bilgiye göre bin beş yüz yıl önce Hasan Basri tarafından kurulmuştur. Hasan Basri Hazretlerinin çevre ve bölge halkı tarafından çok sevildiği için bulunduğu yerin çok verimli Fırat havzası topraklarında türbesinin bulunmasından dolayı köyün nüfusu artmıştır. Bir zamanlar beş yüz haneye ulaşmıştır. Tabi Hasan Basri’ye çok sayıda ziyaretçinin gelmesi köy halkı için bir gelir kaynağı olmuştur. Bu yörelerde bir zamanlar kuraklık devam ettiğinden köyün nüfusu azalmaya başlamıştır. Korucuk köyünden göçenler Tokat ve Sivas tarafına gitmiş ve oralarda köyler kurmuşlardır. Önceleri köyün sahası Arapkir Caddesi Fırat ve Tohma çayı ile çevrili olan tahmini yirmibin dönüm civarındaki alanı kaplamaktadır.
        Korucuk köyü Cumhuriyet döneminden sonra 1924’de il olan Malatya’ya bağlanmıştır. 1914 yılında patlak veren Birinci Dünya Savaşı’nda köyümüzden giden askerler o zamanki Keban askerlik şubesinden Erzurum’da bulunan Uzun Ahmet Tabyasına o cepheye gönderilmiştir. Köyün toprakları verimli olduğu için bu köyde yaşayan insanlar tarım yaparak geçimlerini sağlamışlardır. Ayrıca hayvancılıkla da uğraşmışlardır. 1928 yılında Fırat nehri taşmış ve köyün bir kısmını su basmıştır. O zamanlar köy büyük bir tehlike atlatmıştır. Köye Milli Eğitim tarafından 1968 yılında ilk İlkokul yaptırılmıştır. Bu okulda 1986 yılına kadar Öğrenime devam edilmiştir.1986 Karakaya Barajının yapılması sonucu köy su altında kalmıştır. Orada yaşayan köylülerin bir kısmı Malatya şehir merkezine bir kısmı da başka illere göç etmek zorunda kalmışlardır.
         Korucuk köyü, Malatya’nın Yazıhan ilçesine bağlı bir köydü. Yeri ve konumu çok güzel olan bir köydü. Kuzeyden giden Fırat nehri ve güneyden giden Tohma çayı ile çevrili olup bir yarımada görünümündeydi. Köy halkı Hasan Basri Hazretlerinin hem maddi hem de manevi desteğini görmüşlerdir. Birçok insanın dilekleri gerçekleşmiştir. Yurt içinden ve yurt dışından Hasan Basri’ye birçok ziyaretçi gelmiştir. İngiltere’den, Hollanda’dan, Almanya’dan, Fransa’dan bir çok gurbetçi ziyarete gelmişlerdir. Gelenler dua edip dilek diliyorlardı ve dilekleri gerçekleştiği zamanda kurban getirip kesiyorlardı. Çocuğu olmayanların çocuğu oluyordu. Akıl hastaları türbenin içinde yatıyorlardı ve birçoğu iyileşerek kalkıyordu. Köyün muhtarı ve eşi yani annem ve babam birçok olaya gözleriyle şahit olmuşlardır. Elleri ve kolları bağlı nice akıl hastasının iyileştiğini söylerler. Hasan Basri çok ulu bir zattır.
         Korucuk köyü barajın altında kaldıktan sonra Hasan Basri’nin türbesi Malatya’nın Battalgazi ilçesine taşınmıştır. Günümüzde de türbesi bu ilçede bulunmaktadır. Yılın her döneminde özelliklede yaz aylarında birçok insan türbeyi ziyaret eder. Dilek dilenir, dualar edilir ve adaklar adanır. Yine çok sayıda kurban kesilir, lokma pişirilir ve oradaki ziyaretçilere dağıtılır. Hasan Basri Hazretleri milyonlarca insanın gönlünde taht kurmuştur. Sonsuza dek de kalplerimizde yaşamaya devam edecektir. Yine insanlar rüyalarında görmeye devam edecektir. O bütün varlığıyla her zaman yanımızdadır.         

 
KÖYÜMÜZÜN KISA TARİHİ  (Korucuklu  Hüseyin ŞAHİN) 

         Köyümüzün Osmanlı Arşivlerine göre yaklaşık 700 yıllık tarihi olduğu kesindir. Köyümüzün tarihinin daha eskilere dayandığı söylenmekte olup, bu konuda net bilgi yoktur. Köyümüz Türkmen olup Alevi toplumudur. Köyümüz coğrafi yapısı nedeniyle zaman zaman su basmalarına maruz kalmışsa da toprakları her zaman bereketli ve verimli olmuştur. Köyümüz hem coğrafik yapısı hem de zaman zaman su basmaları nedeniyle göç vermiş ve göç almıştır. Ülkemizde adı Korucuk olan diğer köylerle isim benzerliği olup, akrabalık bağı olup olmadığı net değildir. Ancak diğer Korucuk köyleriyle (İzmir'de, Sinop'ta, Denizli'de, Erzurum'da ve Sakarya'da bulunan adı Korucuk olan Köyler) buradan göç eden Korucuklu ailelerden olabileceği söylenmekte olup net bir bilgi yoktur. 1986 yılında Karakaya Barajının yapılması sonucu köy su altında kalmıştır. Orada yaşayan köylülerin bir kısmı Malatya şehir merkezine bir kısmı da başka illere göç etmek zorunda kalmışlardır.


KÖYÜMÜZLE ÖZDEŞLEŞEN HASAN BASRİ ZİYARETİ  (Korucuklu Hüseyin ŞAHİN) 

         Köyümüz Hasan Basri Ziyareti ile özdeşleşmiştir. Korucuk Köylüleri bu Ziyarete 12 hane halkının yedi gün arayla her Çarşamba günü nöbet değişimi yapıp sıra savmalarıyla bu ziyarete bekçilik yani sahiplik ederlerdi. Sırası gelen hane halkı ziyaretin bakımını ve temizliğini yapar, ziyarete niyaz olmak için gelen ziyaretçilerin konaklamalarına ve diğer ihtiyaçlarına yardımcı olurlardı.
         Hasan Basri Türbesine gelen ziyaretçiler bu türbeye adak ve kurbanlarını sunar onları lokma niyetine dağıtırlardı. Adak veya kurban sahibi kesilen kurbanın çiğ veya lokma şeklinde dağıtılacağına kendisi karar verirdi. Kesilen kurbanın postu ise ziyarete yani sıra sahibine bağışlanırdı. Her ne kadar bu adak ve kurbanların dağıtımı ve payında bazı tatsız olaylar yaşanmışsa da sonunda adak ve kurban sahibi sıra sahibinden helallik almadan köyden ayrılmazdı. Eskilerin alatımına göre adak ve kurbanların dağıtımında ziyaretin bekçisiyle helalleşmeyenlerin başlarına birçok musibet ve olay geldiği söylenir. Bununla ilgili yaşanmış acı olaylarda bir gerçektir.
         
         Rivayetlere göre, Hasan Basri’nin Irak’ın Basra kentinden geldiği söylenir. Elindeki asası hangi yönü göstermişse oraya gideceğini söyler ve Korucuk köyü sınırları içine gelip yerleşir. ”Suyla geldim suyla gideceğim” der. Asası her hafta köydeki bir eve getirilir. Asa yani Çöven de denir. Asa bugün Korucuklu (Lakabı Çilli Mamov) ailesi tarafından muhafaza edilmekte olup, aileden izin alınarak ziyaret edilebilmektedir.
         
         Hasan Basri ziyareti 1986 yılında Karakaya barajının yapılması sebebiyle Battalgazi ilçesindeki Kırklar mevki denilen yere nakledilmiştir. Bugün de hala Hasan Basri Hazretleri bu yerde kendisine niyaz olmak için gelen ziyaretçileri kabul etmektedir.
      
 

 7762 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ATATÜRK’ÜN DİN ANLAYIŞI - 12/11/2012
ATATÜRK’ÜN DİN ANLAYIŞI
ALEVİLİK NEDİR? - 08/02/2012
100 Soruda Alevilik
Bir Anadolu Ereni (Hasan Basri/Hasan Dede) - 05/02/2011
(MALATYA’DA HASAN BASRİ ADI VE TÜRBESİ ÇEVRESİNDE OLUŞAN KÜLTÜREL DEĞERLER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA) Bu makale isimdaşım olan Hüseyin ŞAHİN (Antropolog M.A) tarafından Uluslararası bir Sempozyumda bildiri olarak sunulmuştur.
Malatyamıza Has Beddualar - 25/11/2010
MALATYA DİLİNDE KULLANILAN BEDDUALAR
Atatürk'ün Hayatı - 29/09/2010
Atatürk'ün Kısaca Hayatı
İNTERNET - 24/08/2010
İnternet ve Hayatımız
ZİYARETÇİ BİLGİSİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam72
Toplam Ziyaret2282391
SAAT
HAVA DURUMU
DÖVİZ-ALTIN
AlışSatış
Dolar8.28098.3141
Euro10.065710.1060
ALTIN FİYATLARI

MALATYA HABER
KORUCUKLU MAİL